Szlak zielony  - trasa Rymanów Zdrój przez Przymiarki do Iwonicza Zdroju

Niezwykle malowniczy i popularny szlak pieszy w Rymanowie Zdroju. Szlak łączy dwa uzdrowiska (Iwonicz i Rymanów). Przez niemal całą drogę cieszyć Państwa będą widoki na lasy, łąki i wzgórza. Szlak ten oznakowany jest podobnie jak szlaki PTTK (między dwoma białymi paskami zielony pasek).

Przedstawiamy Państwu szlak zielony z Rymanowa Zdroju w kierunku Iwonicza Zdroju. Początek szlaku znajduje się przy krzyżówce za kościołem. Po prawej stronie znajdują się baseny - należy podążać około 400 m wzdłuż drogi głównej, aż miniemy teren basenu. Następnie należy skręcić za sklepem spożywczym w prawo w ulicę Spacerową. Po przejściu mostu kierujemy się do dróżki, którą wchodzi się w las. W tym miejscu szlak jest dość stromy, jednak po chwili droga staje się łagodniejsza.

Podążamy aż do rozwidlania dróg i skręcamy w lewo, by podążać skrajem lasu. Na tym etapie wędrówki dostrzerzemy warte uwagi widoki. Z tego miejsca podążamy cały czas w górę, mijając zagajnik dojdziemy do miejsca z charakterytyczną ławeczką. Następnie skręcamy w lewo w polną drogę, by dotrzeć do drogowskazu zielonego szlaku.

Z tego miejsca staje się widoczna niewielka kapliczka NMP i źródełko. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek (znajdują się ławki). Rozciągają się tutaj piękne widoki na wzgórza m.in.: Kopiec (635 m), Zamczyska (568 m), Dział (668 m) nad Wołtuszową, Banię Szklarską, masyw Jawornika, ponadto dostrzec można Kamień nad Jaśliskami. Widoczne są także góry Słonne (nad górą Zamczyska) oraz na lewo fragment Pogórza Karpackiego.

Kontynuujemy drogę szlakiem zielonym od drogowskazów, wyruszając w stronę lasu, tuż przed lasem skręcamy o 90 stopni na prawo. Wyłania się ambona myśliwskai, nieco dalej ławka. Szlak zakręca w lewo, a my podążamy w dół przechodząc przez potoczek. Szlak w tym miejscu ponownie się wznosi. W tym momencie podążamy lewą odnogą docierając na grzbiet Przymiarek. Widoczna staje się wiata ze stołem i ławkami. Przymiarki to doskonały punkt widokowy - przy dobrej pogodzie będą mogli Państwo obejrzeć szczyty Tatr.

Szlak zmierzać będzie teraz w kierunku zachodnim, dochodząc do rozwidlenia idziemy dalej wznosząc się docierając do słupa z drogowskazami (na lewo droga do Bałucianki - jedna ze starszych cerkwi w Beskidzie Niskim) wraz z ławeczką. Udajemy się prosto wchodząc w las, przechodząc krzyżówkę dróg leśnych skręcamy w prawo. Szlak wychodzi w tym miejscu na łąki. Stąd schodzimy stokami dochodząc do przełączki pod Glorietą (552 m). Następnie skręcamy w lewo i ponownie wchodzimy w las, podążając wzdłuż niewielkiego potoczku. Docieramy do drogi z Iwonicza Zdroju do Lubatowej. W tym miejscu warto obejrzeć amfiteatr oraz dawne skocznie narciarskie (niestety już w stanie ruiny). Podążamy drogą asfaltową w dół i docieramy na iwonicki deptak.