Tężnia solankowa to rodzaj naturalnego inhalatora, który buduje się z drewna oraz gałęzi tarniny, po których spływa solanka.
Tego typu obiekty można spotkać w kilku polskich kurortach uzdrowiskowych, a od maja 2016 roku również w Rymanowie Zdroju.



Korzystanie z tężni jest niezwykle proste, wystarczy wdychać unoszące się wokół niej powietrze. Jednak uwarunkowane jest to od pogody, najkorzystniejsze efekty są podczas słonecznej pogody, kiedy to parowanie jest największe, a do powietrza dostaje się mnóstwo składników z solanki. Zaleca się przebywanie w obrębie tężni (do 1metra) przez około 15-20minut.


Specyficzny areozol solankowy (mgiełka) wpływa korzystnie na wiele schorzeń układu oddechowego (zapalenie zatok, rozedma płuc), ale też pomaga przy alergii czy nadciśnieniu tętniczym, buduje odporność.


Tężnia w Rymanowie Zdroju jest zadaszoną konstrukcją, wokół której znajdują się ławki. Inhalacje solankowe na otwartej przestrzeni, wśród zieleni otaczających drzew są nie lada atrakcją uzdrowiska.
Po gałązkach tarniny spływa woda mineralna Tytus.



Tężnia zlokalizowana jest w parku, nieopodal pijalni wód mineralnych w Rymanowie Zdroju.