Miasteczko liczące 3729 mieszkańców (2013r.) to malowniczy teren z mnóstwem zabytkowych obiektów i atrakcyjnych miejsc turystycznych.
Punktem centralnym Rymanowa jest Rynek na planie prostokąta wraz z otaczającymi go po-żydowskimi kamieniczkami oraz Koćiołem Parafialnym pw św. Wawrzyńca.
Świątynia dotknięta trzykrotnie pożarem funkcjonuje po dziś dzień. Budynek w stylu barokowym z bogato zdobionym ołtarzem głównym, wieloma figurami i obrazami.
Kościół z wysoką wieżą, w której znajdują się dzwony, zaś w jego podziemiach spoczywa sarkofag fundatora kościoła (Józef Ossoliński).
Ważne obiekty i miejsca w Rymanowie:
* Dwór Potockich z roku 1826. w 1944 r. budynek spłonął, po wojnie został odbudowany i obecnie wyremontowany jest siedzibą Nadleśnictwa.
* Dom dr Ignacego Bieleckiego to obiekt zamknięty dla zwiedzających. Piękna willa w stylu szwajcarskim z elementami zakopiańskimi.
* Ochronka św. Józefa to placówka przedszkolna prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej.
Obiekt murowany z roku 1902, w ogrodzie usytuowany jest pomnik Edmunda Bojanowskiego.
* Cmentarz żydowski (kirkut) zlokalizowany na zwanej niegdyś Żydowskiej Górze to miejsce corocznie odwiedzane przez Żydów z całego świata na rocznicę śmierci cadyka. Na cmentarzu znajduje się około 800 macew oraz dwa grobowce (ohele) cadyków.
Celem pielgrzymek bywa też żydowska synagoga znajdująca się tuż przy rymanowskim rynku. Jest jedną z najstarszych synagog w Polsce (XVI/XVIIw). Obecnie obiekt po renowacji.
* Kalwaria rymanowska to kaplica na wzniesieniu 416 m n.p.m., do której prowadzą stacje Drogi Krzyżowej. U podnóża Kalwarii znajduje się grota z kapliczką, spokojne miejsce do rekleksji czy odpoczynku.